• Żytnia 1A, 40-544 Katowice
 • +48 732 082 870

Choroba alkoholowa to nieuleczalna i śmiertelna choroba. Prowadzi do destrukcji osoby uzależnionej. Negatywnie wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Życie z osobą uzależnioną to życie w ciągłym stresie i niepewności. Nikt nie wie co przyniesie nowy dzień, w jakim stanie osoba uzależniona wróci do domu lub jaką reakcję wywoła wypowiedziane zdanie. Jest to życie pełne wyzwań i trudów, które niosą za sobą określone konsekwencja zaróno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego bliskich osoby pijącej alkohol problemowo. 

Życie żony mężczyzny uzależnionego od alkoholu

Życie żony mężczyzny, który nadmiernie spożywa alkohol przepełnione jest lękiem i strachem. To życie w permanentnym stresie, które okraszone jest wieloma wyrzeczeniami i ogromnym cierpieniem. Kobieta nigdy nie wie w jakim stanie jej mąż wróci do domu lub w jakim stanie zastanie jego i mieszkanie po powrocie z pracy. Kobieta ta ciągle czeka, żyje w zawieszeniu w oczekiwaniu na reakcje, zachowanie i ewentualne wybuchy złości męża. Stara się utrzymywać dom w czystości, zapewniać dzieciom tyle ile może a przed innymi udaje, że wszystko jest w najlepszym porządku. Zdarza się, że nawet idzie do sklepu po alkohol dla własnego męża, aby tylko nie pokazywał się przed sąsiadami w takim stanie. Kobiety mężów alkoholików marzą, by przeżyć choć jeden normalny dzień… Ale czym tak naprawdę jest normalność? W ich przypadku, normalność bardzo często okazuje się brakiem awantury, spożyciem mniejszej dawki alkoholu przez mężczyznę czy chwila spokoju w domu, kiedy on zniknie na kilka dni. Żona mężczyzny pijącego alkohol problemowo przez lata potrafi ślepo kochać i wierzyć, że mąż przestanie pić. Żony doświadczające choroby alkoholowej swojego męża również potrzebują terapii i pomocy z zewnątrz. 

Jestem żoną alkoholika…

Bardzo często życie żony osoby pijącej alkohol problemowo skoncentrowane jest na tuszowaniu efektów pijaństwa męża. Kobieta poświęca dużo energii, aby dom, życie i cała rodzina była na zewnątrz postrzegana jako “normalna” i zdrowa. Chcą za wszelką cenę uniknąć wstydu jaki wiąże się z przyznaniem, że ich mąż do alkoholik. Zapominają jednak o sobie i swoich potrzebach. Zapominają o swoim zdrowiu oraz zdrowiu psychicznym własnych dzieci. Zapominają, że nie odpowiadają za życie swoich dorosłych już przecież mężów. Zapominają, że ich mężowie sami podejmuje pewne decyzje i to im za nie powinno być ewentualnie wstyd a nie ich żonom… 

Im wyższa pozycja społeczna i materialna rodziny, w której występuje problem alkoholowy, tym bardziej kobieta stara się, aby za wszelką cenę ukryć problem uzależnienia partnera. Kobiety nie chcą, aby mąż stracił pracę, aby ludzie poznali smutną prawdę, aby cokolwiek się zmieniło. 

Żony bardzo kochają swoich mężów. Pomimo wielkiej krzywdy, ciągłego stanu nietrzeźwości i nieodpowiedzialności, kochają i za wszelką cenę próbują uratować ich ze szponów uzależnienia. Bardzo często zamartwiają się, gdy mąż nie wróci na noc do domu. Szukają go, wyciągają z melin i odprowadzają do bezpiecznej przystani jaką jest ciepły rodzinny dom. Chociaż, czy dom, w którym występuje problem choroby alkoholowej u jednego z członków rodziny to nadal bezpieczna przystań, która oferuje ciepło i spokój?

Kobiety sprzątają po swoich mężach, piorą zabrudzone wymiocinami ubrania i pościel. Wyrzucają puste butelki po alkoholu. Sprzątają nawet klatki schodowe, kiedy wydarzy się na nich coś niespodziewanego. “Wszystko po to, aby mu pomóc” myślą, choć tak naprawdę swoją pomocą pozwalają na dalsze pijaństwo i utwierdzają w uzależnieniu od alkoholu. 

Współuzależnienie żon mężów uzależnionych od alkoholu

Najprościej mówiąc współuzależnienie kobiety objawia się cichym przyzwoleniem na pijaństwo męża. Z jednej strony żona osoby zmagającej się z chorobą alkoholową pragnie poprawy życia i stanu zdrowia męża jednak  z drugiej strony z obawy przed wstydem, strachu i zażenowania robi wszystko, aby uzależnienie ukryć. Co najgorsze, działanie współuzależnionej żony, które na celu ma dobro i pomoc mężowi, w konsekwencji robi mu jeszcze większą krzywdę. Wyręczanie z obowiązków, sprzątanie wymiocin czy pustych butelek, udawanie na zewnątrz, że wszystko jest w porządku, kupowanie alkoholu… To wszytsko sprawia, żę osoba uzależniona nie odczuwa negatywnych skutków własnego picia. Co najważniejsze, współuzależniona żona wierzy, że mąż przestanie nadmiernie spożywać alkohol, chociaż żadne z nich nie robi absolutnie nic w tym kierunku. 

Żona mężczyzny uzależnionego od alkoholu – cechy

Kobiety, które są w związku z mężem pijącym alkohol problemowo, bardzo często charakteryzują się cechami takimi jak:

 • permanentne odczuwanie poczucia winy
 • branie odpowiedzialności za czyny męża
 • duża zdolność do zamartwiania się 
 • ciągła kontrola męża
 • skłonność do minimalizowania bądź wyolbrzymiania 
 • bardzo niska samoocena
 • są podatne na manipulacje
 • życie w permanentnym strachu i niepewności 
 • unikanie kontaktów społecznych
 • wykonywanie obowiązki męża
 • ślepa wiara w zmianę męża
 • tłumaczenie męża
 • zacieranie śladów problemu alkoholowego
 • odczuwanie osamotnienia 

Co powinna a czego nie powinna robić żona osoby uzależnionej od alkoholu?

Przede wszystkim nigdy nie powinna przejmować za niego odpowiedzialności. Osoba pijąca alkohol problemowo, aby zgłosić się na leczenie choroby alkoholowej i dostrzec swój problem musi osiągnąć tak zwane dno. Każdy swoje dno ma na innym poziomie. Dla jednych to utrata pracy, dla innych uderzenie żony a dla kolejnych do notoryczne wymiotowanie do łóżka. Jeżeli kobieta wyręcza we wszystkim swojego partnera, sprząta po nim, pierze jego brudne ubrania, rozmawia z szefem, aby dał jeszcze jedną szansę lub załatwia zwolnienia lekarskie to jak jej partner ma dostrzec negatywne skutki swojego picia? Kobieta wykonując te wszystkie czynności staje na głowie, zapomina o własnych potrzebach i zdrowiu a w konsekwencji tylko pogarsza uzależnienie męża. 

Co robić? Przede wszystkim żona powinna zrozumieć czym jest choroba alkoholowa i jak działa nałóg. W tym celu może udać się do poradni leczenia uzależnień na konsultację ze specjalistą lub czytać książki czy artykuły w Internecie. Chociaż to niewątpliwie trudne patrzeć jak bliska osoba cierpi i zmaga się z problemem to nie należy pomagać jej na siłę. Kobieta powinna uświadomić sobie, że mąż jest chory i pozwolić doświadczać mu konsekwencji własnych czynów. Jednak przede wszystkim powinna poszukać pomocy dla siebie i dla dzieci. 

Leczenie alkoholizmu może być wspomagane przez podskórne podawanie tabletek z disulfiramem. Wszywka alkoholowa to zbiór od ośmiu do dziesięciu tabletek, które chirurg umieszcza pod skóra. Substancja czynna uwalniana do krwi w połączeniu z alkoholem wywołuje nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego. Jednostka doświadcza bólu głowy, nudności, wymiotów, skoków ciśnienia, kołatania serca czy zawrotów głowy. Objawy te mają skutecznie zniechęcić jednostkę do spożywania alkoholu. Jest to produkt przeznaczony dla osób, które podjęły świadomą decyzję o zachowaniu abstynencji i stanu trzeźwości.