• Żytnia 1A, 40-544 Katowice
  • +48 732 082 870

Każda osoba przetwarza alkohol ze stałą szybkością około jednego standardowego drinka na godzinę. Istnieje jednak wiele czynników, które mogą wpływać na to, jak długo dana osoba odczuwa skutki alkoholu, w tym: wiek, płeć, skład ciała i ogólny stan zdrowia.

Jak długo alkohol pozostaje w twoim organizmie?

To zależy od wielu czynników. Dużym zmartwieniem wielu ludzi po długiej nocy picia jest to, jak długo alkohol pozostanie w ich organizmie. Organizm potrzebuje czasu, aby alkohol został przetworzony. Średnio metabolizowanie jednego standardowego napoju zajmuje około godziny. Jeśli chodzi o dokładne określenie, jak długo alkohol jest wykrywalny w organizmie, zależy od wielu czynników, w tym rodzaju stosowanego testu narkotykowego.

Krew: Alkohol jest usuwany z krwioobiegu z szybkością około 0,015 na godzinę. Alkohol może pojawić się w badaniu krwi do 12 godzin.

Mocz: Alkohol można wykryć w moczu do 3 do 5 dni za pomocą testu glukuronidu etylu (EtG) lub od 10 do 12 godzin tradycyjną metodą.

Włosy: Podobnie jak inne narkotyki, alkohol można wykryć w teście na obecność narkotyków w mieszku włosowym przez okres do 90 dni.

Jak organizm przetwarza alkohol

Ciało postępuje zgodnie z dość prostym procesem podczas trawienia i metabolizowania alkoholu. Dlatego czas, przez jaki napój pozostanie w czyimś organizmie, ma więcej wspólnego z tym, ile dana osoba pije.

Po połknięciu alkohol dostaje się do układu pokarmowego i przemieszcza się do żołądka i jelita cienkiego. Około 20% alkoholu wchłania się przez żołądek, a większość z pozostałych 80% wchłania się w jelicie cienkim, a następnie bezpośrednio do krwioobiegu. Po dostaniu się do krwi alkohol jest szybko transportowany po całym ciele, dlatego alkohol wpływa na tak wiele różnych układów organizmu. Większość alkoholu, który dostaje się do organizmu ostatecznie trafia do wątroby, gdzie odbywa się większość metabolizmu alkoholu. Ogólnie rzecz biorąc, wątroba może przetworzyć jedną uncję (ok. 30 ml) alkoholu (lub jeden standardowy napój) w ciągu jednej godziny. Jeśli dana osoba spożyje więcej, system zostanie nasycony, a dodatkowy alkohol będzie gromadził się we krwi i innych tkankach, dopóki nie będzie mógł zostać zmetabolizowany. Jeśli dzieje się to zbyt często lub zbyt szybko, może dojść do uszkodzenia mózgu i tkanek ciała.

Organizm ludzki bardzo dobrze przetwarza alkohol, pod warunkiem, że alkohol nie zostanie spożyty tak szybko, że spowoduje zatrucie alkoholem. Szacuje się, że od 90% do 98% całego alkoholu, który dostaje się do organizmu, jest metabolizowany i wchłaniany. Pozostały alkohol jest następnie wydalany z organizmu przez pot, mocz, wymioty i kał.

Stężenie alkoholu we krwi 

Procent alkoholu, który znajduje się we krwi danej osoby, jest znany jako stężenie alkoholu we krwi (BAC = Blood Alcohol Concentration). Stężenie jest zwykle wyrażane jako procent etanolu obecnego we krwi w jednostkach masy alkoholu na objętość. U większości ludzi jedna uncja alkoholu wytworzy 0,015% stężenia alkoholu we krwi. Oznacza to, że osoba, u której poziom alkoholu we krwi wynosi 0,015%, po upływie 10 godzin będzie miała niewielki lub żaden alkohol we krwi. Należy pamiętać, że im więcej pijesz, tym dłużej alkohol pozostaje w organizmie.

Gdy poziom alkoholu we krwi danej osoby przekracza 0,05% do 0,055%, negatywne skutki alkoholu zaczną się nasilać. Tak więc uczucie spokoju, szczęścia i relaksu zaczyna zamieniać się w depresję, drażliwość i dezorientację. Przy około 0,08% do 0,09% poczucie równowagi jest wyłączone, a zdolności motoryczne są osłabione. Niektóre osoby mogą również zacząć wymiotować na tym poziomie z powodu nadmiaru alkoholu we krwi i niezdolności organizmu do wystarczająco szybkiego metabolizowania alkoholu. 

Czynniki wpływające na szybkość przetwarzania alkoholu

Alkohol jest metabolizowany w stałym tempie, ale niektórzy ludzie mogą odczuwać skutki alkoholu przez dłuższy czas. To dlatego, że stężenie alkoholu we krwi może się zmieniać wśród ludzi z różnych następujących powodów:

Wiek

Im człowiek starszy, tym dłużej alkohol pozostaje w wątrobie, zanim trafi do krwiobiegu lub zostanie zmetabolizowany – wydłużając długość zatrucia i ryzyko uszkodzenia wątroby. Ilość wody w organizmie również spada wraz z wiekiem, przyczyniając się do wyższego stężenia alkoholu we krwi. Starsza osoba jest dodatkowo bardziej narażona na przyjmowanie leków, co wpływa również na wątrobę. Wszystkie te czynniki powodują, że alkohol jest przetwarzany przez organizm wolniej.

Płeć

Z kilku przyczyn fizjologicznych alkohol u kobiet jest inaczej metabolizowany, niż u mężczyzn i dłużej zalega w organizmie kobiety. Wynika to w dużej mierze z faktu, że kobiety mają zwykle wyższy procent tkanki tłuszczowej i niższy procent wody w organizmie w porównaniu z mężczyznami. Oznacza to, że ciało mężczyzny automatycznie rozcieńczy alkohol bardziej, nawet jeśli obie osoby są tego samego wzrostu i ważą tyle samo. Poziomy hormonów wpływają również na zdolność organizmu do przetwarzania alkoholu, a kobiety doświadczają wyższego stężenia alkoholu we krwi, pijąc alkohol tuż przed miesiączką. 

Żywność

Zjedzenie posiłku i umieszczenie pokarmu w żołądku przed wypiciem może mieć ogromny wpływ na szybkość wchłaniania alkoholu. Jedzenie rozcieńcza alkohol i pomaga opóźnić opróżnianie żołądka do jelita cienkiego, gdzie alkohol jest szybko wchłaniany. Szczytowe stężenie alkoholu we krwi może być nawet 3 razy wyższe u osoby z pustym żołądkiem niż u osoby, która spożyła posiłek przed wypiciem. Spożywanie regularnych posiłków i spożywanie przekąsek podczas picia może pomóc w pobudzeniu aktywności enzymów w wątrobie i spowolnieniu tempa wchłaniania alkoholu.

Wzrost i waga

Rozmiar i skład ciała danej osoby to również czynniki, które mogą wpływać na szybkość przetwarzania alkoholu. Tkanka tłuszczowa o niskiej zawartości wody nie może wchłaniać alkoholu w takim stopniu, jak tkanka mięśniowa o wysokiej zawartości wody, co oznacza, że osoby z większą ilością tkanki tłuszczowej na ogół mają wyższy poziom stężenia alkoholu we krwi. 

Leki

Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z alkoholem i zmieniać metabolizm, wpływając w ten sposób na zdolność organizmu do przetwarzania alkoholu. Niektóre leki spowalniają opróżnianie żołądka do jelita cienkiego i wątroby, powodując szybkie wchłanianie alkoholu. 

Pij odpowiedzialnie i bezpiecznie

Zrozumienie tempa, w jakim alkohol jest metabolizowany przez organizm, może pomóc w zapobieganiu niebezpiecznym konsekwencjom nadmiernego spożycia alkoholu. Jeśli jednak jesteś osobą, która stara się pić bezpiecznie i z umiarem, być może nadszedł czas, aby zwrócić się o profesjonalną pomoc. Jeśli chcesz wytrzymać w abstynencji możesz zastosować wszywkę alkoholową, czyli Esperal, której substancja czynna sprawia, że odczuwa się nieprzyjemne objawy po wypiciu alkoholu. Ma to za zadanie wywołanie awersji do alkoholu i utrzymanie abstynencji.