• Żytnia 1A, 40-544 Katowice
  • +48 732 082 870

Długotrwałe nadużywanie alkoholu wpływa na umysł, ciało i ogólny stan zdrowia człowieka. Zmienia chemię mózgu i może poważnie uszkodzić wątrobę i inne ważne narządy. Po pewnym czasie jest już za późno, aby cofnąć szkody spowodowane nadużywaniem alkoholu.

Być może jesteś już świadomy negatywnego wpływu alkoholu na twoje ciało i zdrowie. Długotrwałe fizjologiczne działanie alkoholu często wymaga pomocy medycznej. Fizjologiczne skutki alkoholu można podzielić na krótkotrwałe i długotrwałe. 

Alkohol, a ciało 

Z biegiem czasu nadużywanie alkoholu zmieni twoje ciało. Gdy mózg dostosowuje swoją produkcję chemiczną i hormonalną, aby zwalczać obce elementy wprowadzane do organizmu, ostatecznie wpływa to na jego funkcjonowanie, myślenie i działanie. Ta zmiana może pozostawić zauważalny fizjologiczny wpływ alkoholu na mózg i ciało. Podczas gdy alkohol często otrzymuje przepustkę, ponieważ jego spożywanie jest legalne, łatwiej jest wpłynąć na Twoje samopoczucie osobiste, fizyczne i psychiczne. 

Efekty fizjologiczne to takie, które występują w organizmie. Mogą znajdować się w częściach ciała, takich jak ręce, nogi, serce, płuca lub w substancjach chemicznych w ciele. Większość z nich ma charakter długotrwały, jeśli chodzi o fizjologiczne skutki alkoholu. Z biegiem czasu im więcej alkoholu się spożywa, tym nastąpi więcej zmian. Jeśli zaczniesz pić w wieku nastoletnim, kiedy twoje ciało wciąż się rozwija, fizjologiczne skutki alkoholu będą większe i pojawią się w szybszym tempie. 

Kiedy jakikolwiek układ lub część ciała są uszkodzone, ma to wpływ na wszystkie inne organy. Na przykład uszkodzenie mózgu może utrudniać myślenie, ale jest również związane z uszkodzeniem nerwów w całym ciele. Kiedy nerwy są uszkodzone, mózg nie może dobrze komunikować się z narządami, takimi jak wątroba. Kiedy wątroba jest uszkodzona, wpływa na trzustkę, co wpływa na żołądek i poziom insuliny. Może to prowadzić do cukrzycy i spowodować jeszcze więcej problemów. Żadna część twojego ciała nie działa w izolacji, a wszystko, co w nią wkładasz, wpływa na nią lepiej lub gorzej.

Fizjologiczne skutki alkoholu 

Oto niektóre z najczęstszych fizjologicznych efektów alkoholu, których możesz doświadczyć po jego dalszym spożyciu.

Krótkoterminowe fizjologiczne skutki alkoholu

Krótkoterminowe skutki fizjologiczne alkoholu należą do najbardziej widocznych. Są to rzeczy, które zauważasz, sprawiając, że wiesz, że dana osoba jest pijana. Istnieją również zmiany chemiczne, które powodują zawroty głowy lub pobudzenie. Przechodzą dość szybko. Obejmuje to takie rzeczy, jak: 

  • Bełkotliwa wymowa;
  • Problemy ze wzrokiem;
  • Problemy z refleksem i koordynacją;
  • Problemy ze skupieniem się na zadaniu;
  • Zmniejszony stres i uczucie odprężenia;
  • Zmniejszone zahamowania.

Często są one krótkotrwałe i ustępują po całkowitym usunięciu alkoholu z organizmu. Nie dotyczy to efektów długoterminowych.

Długoterminowe fizjologiczne skutki alkoholu

Długoterminowe skutki fizjologiczne alkoholu zazwyczaj rozwijają się przez wiele lat. Efekty te zwykle pojawiają się po cichu, kiedy pijesz i nie myślisz o nich. Są one jednak najbardziej niszczycielskie. Długoterminowe skutki obejmują takie rzeczy jak:

  • Uszkodzenie wątroby — jest to najczęstsze, ponieważ z czasem wątroba traci zdolność filtrowania alkoholu;
  • Problemy z sercem — serce może zacząć działać nieprawidłowo i powodować takie rzeczy, jak wysokie ciśnienie krwi i słabe krążenie;
  • Problemy z płucami — alkohol obniża układ odpornościowy, co utrudnia walkę z wirusami, które mogą powodować zapalenie płuc i inne choroby płuc;
  • Zaburzenia seksualne — z biegiem czasu alkohol wpływa na zdolność wielu mężczyzn do uzyskania lub utrzymania erekcji.
  • Kurczenie się mózgu — z biegiem czasu obserwuje się kurczenie płata czołowego. Ta część mózgu kontroluje procesy myślowe zaangażowane w pamięć i podejmowanie decyzji, a także regulację emocjonalną.

Niektóre długoterminowe skutki alkoholu można zminimalizować, gdy dana osoba przestaje spożywać alkohol. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli zaprzestanie rozpoczyna się, zanim szkody będą zbyt duże. W innych przypadkach, takich jak serce i wątroba, po dokonaniu uszkodzenia nie można go odwrócić.

Efekty endokrynologiczne

Jednym z najłatwiej zauważalnych skutków działania alkoholu na organizm jest odwodnienie. Kiedy spożywany jest alkohol, hormon antydiuretyczny (ADH) jest hamowany, co powoduje, że mniej wody jest wchłaniane z powrotem do nefronów w nerkach, gdy mocz krąży w obiegu. Powoduje to wzrost poziomu moczu, co prowadzi do jego częstszego oddawania. Przy wyższym poziomie wody opuszczającej organizm, prawdopodobne jest odwodnienie. Jest to szczególnie problem podczas ćwiczeń, kiedy organizm wydala również wodę w postaci potu. Ważne jest, aby być w pełni nawodnionym podczas treningu; dlatego spożywanie alkoholu przed lub w trakcie ćwiczeń jest niebezpieczne. 

Łamanie fizjologicznego nawyku

Nawet, jeśli zaczniesz zauważać wpływ alkoholu na twoje zachowanie, emocje i postrzeganie innych, nie oznacza to, że musisz żyć z tymi konsekwencjami na dłuższą metę. I nie ma nic złego w proszeniu o pomoc. Często jednym z najważniejszych kroków, które każdy z nas jako człowiek może podjąć, jest rozpoznanie, kiedy potrzebujemy pomocy i poproszenie o nią. Potrzeba silnej osoby, aby to zrobić, ponieważ nie każdy może osiągnąć ten punkt. Jeśli zauważysz niektóre z tych fizjologicznych efektów alkoholu w swoim codziennym życiu, nie ma lepszego czasu, aby zrobić pierwszy krok w kierunku samodoskonalenia.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na trwałe zejście z nałogiem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy i wsparcia ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu. Odstawienie alkoholu może być niebezpieczne, gdy nie jest nadzorowane w programie detoksykacji medycznej. Od detoksykacji rozpoczniesz leczenie, dowiesz się więcej o sobie i przyczynach swojego uzależnienia oraz otrzymasz terapię dotyczącą wszelkich współwystępujących zaburzeń zdrowia psychicznego, które mają wpływ na twoje uzależnienie lub odwrotnie. Po zakończeniu leczenia dostępnych jest wiele grup wzajemnego wsparcia i programów opieki pooperacyjnej, które pomagają zachować odpowiedzialność i trzeźwość. Leczenie warto kontynuować także ze wsparciem wszywki alkoholowej, która pomaga w utrzymaniu abstynencji przez okres około jednego roku. Wszywkę wszywa się pod skórę, dzięki czemu nie można jej usunąć samodzielnie. Po napiciu się alkoholu występują groźne skutki uboczne, takie jak drgawki, gorączka czy przyspieszone bicie serca, które mają skutecznie odstraszyć od sięgnięcia po alkohol. Połączenie wszystkich tych metod leczenia daje najlepsze efekty zdrowotne. 

Pokonanie uzależnienia jest łatwiejsze, gdy masz obok siebie innych, którzy rozumieją, przez co przechodzisz, i ze współczuciem wspierają powrót do zdrowia.