• Żytnia 1A, 40-544 Katowice
  • +48 732 082 870

Choroba alkoholowa rozwija się stopniowo. To proces, który każdego dnia zabiera kolejną cząstkę osoby uzależnionej. Jednostka spożywa coraz więcej alkoholu, przez co przyzwyczaja swój organizm do tej substancji. Zwiększa się jej tolerancja na tą substancję, aby osiągnąć pożądany stan upojenia alkoholowego, osoba ta musi spożywać coraz większe dawki alkoholu. Wraz z rozwojem choroby, osoba pijąca alkohol problemowo traci kontrolę nad alkoholoem oraz własnym życiem. Choroba pozbawia ją decyzyjności, sprawstwa oraz poczucia własnej wartości. 

Choroba alkoholowa – jak przebiega jej rozwój?

Uzależnienie od alkoholu bardzo często zaczyna się dość niewinnie. Lampka wina po pracy, drink na odstresowanie po ciężkim dniu… Kiedy picie okazjonalne ze znajomymi staje się uzależnieniem od alkoholu i poważną chorobą?

Należy pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu, od której na pewno się nie uzależnisz. Każdy człowiek może uzależnić się od innej dawki tej substancji. Każdy człowiek potrzebuje też innego okresu, podczas którego rozwija się uzależnienie. U jednych ten proces przebiega dość szybko i destrukcyjnie. U innych zaś trwa latami. 

Należy pamiętać, że leczenie choroby alkoholowej można podjąć w dowolnej chwili. Im szybciej wykonasz ten ruch, tym łatwiej będzie Ci wyjść z nałogu. Szybsze podjęcie leczenia wiąże się również z mniejszym wyniszczeniem organizmu. 

Warto mieć na uwadzę, że alkohol to substancja psychoaktywna, która źle wpływa na organizm i zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Uzależnienie od alkoholu jest zarówno uzależnieniem psychicznym jak i fizycznym. Sprawia to, że jednostka nie jest w stanie skupić się na niczym innym niż alkohol. Jednostka stawia tą substancję w centrum jej świata. Powoduje to, że zaniedbuje swoje obowiązki, zarówno te domowe jak i finansowe. Uzależnienie od alkoholu sprawia również, że jednostka zaniedbuje swoje pasje i hobby, wycofuje się ze społeczeństwa, nie utrzymuje relacji ze znajomymi czy rodziną… Bardzo często to również okres, w którym traci pracę. 

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która zabiera jednostce kontrolę nad własnym życiem. Osoba ta traci kontrolę nad alkoholem, nie kończy picia alkoholu po spożyciu określonej przez siebie ilości, nie jest w stanie odejść od stołu, na którym wciąż znajduje się alkohol. Z czasem, jednostka nie ma również kontroli nad własnym zachowaniem oraz tym co robi i mówi. 

Rozwój choroby alkoholowej – jak przebiega?

Rozwój choroby alkoholowej przebiega według faz. Proces rozwoju choroby alkoholowej został sklasyfikowany, wyodrębniono cztery fazy

  1. Faza wstępna – picie towarzyskie
  2. Faza ostrzegawcza
  3. Faza krytyczna
  4. Faza chroniczna

Początkowo jednostka dostrzega pozytywne działanie alkoholu na jej organizm. Jednostka czuje się lekko po spożyciu alkoholu,  dostrzega poprawę humoru, relaksuje się i dobrze się bawi. Z czasem coraz częściej szuka okazji do spożywania alkoholu. Inicjuje spotkania ze znajomymi, tak aby móc napić się alkoholu. Zwiększa się tolerancja na alkohol. Oznacza to, że osoba ta musi spożywać coraz większe dawki alkoholu, aby osiągnąć stan upojenia alkoholowego. Spowodowane jest to tym, że organizm przyzwyczaja się do alkoholu, który coraz częściej jest mu dostarczany. W fazie ostrzegawczej jednostka zaczyna potajemnie spożywać alkohol. Faza ta rozpoczyna się, gdy jednostka doświadcza luk w pamięci. To  tak zwany urwany film, który spowodowany jest wypiciem zbyt dużej ilości alkoholu. Osoba ta cały czas jest przytomna, jednak na drugi dzień nie pamięta urywka rzeczywistości. Nie jest w stanie przypomnieć sobie co się działo, co mówiła, ani co robiła. Po pewnym czasie, jednostka nie potrzebuje dużej ilości alkoholu, aby utracić pamięć. Jednostka zmienia swoje zachowanie pod wpływem alkoholu. W fazie krytycznej następuje w momencie, gdy osoba uzależniona traci kontrolę nad alkoholoem. Nie jest w stanie zapanować nad swoich zachowaniem po alkoholu, nie jest w stanie przestać pić po wypiciu określonej ilości alkoholu lub nie jest w stanie odejść od stołu, na którym nadal znajduje się alkohol. Całe życie osoby uzależnionej scentralizowane jest na alkoholu. Pojawia się głód alkoholowy oraz planowanie jak szybko zdobyć upragniony trunek. Osoba ta zaniedbuje pracę, rodzinę, znajomych, obowiązki oraz nie wykonuje swoich zobowiązań. Bardzo często to czas, w którym traci pracę, pojawiają się kłopoty finansowe lub problem bezdomności. Osoba czuje wyrzuty sumienia z powodu spożywania znacznych ilości alkoholu. Pojawia się również uczucie pustki i smutku. 

Faza chroniczna choroby alkoholowej

Faza chroniczna choroby alkoholowej pojawia się w momencie, w którym jednostka nie jest w stanie kontrolować własnego życia. Przez uzależnienie utraciła decyzyjność oraz sprawczość nad swoim życiem. Wszystko to zostało przejęte przez alkohol.  To okres, w którym osoba chora nie posiada już wyrzutów sumienia z powodu spożywania alkoholu, ani innych uczuć czy emocji. To zaawansowane stadium choroby, w  którym najczęściej osobie towarzyszą też inne problemy zdrowotne spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu. Postrzeganie jednostki oraz jej odbiór rzeczywistości są zaburzone. Pojawiają się ciągi alkoholowe. Mogą trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Charakteryzują się tym, że jednostka nie dopuszcza do wytrzeźwienia i stale spożywa alkohol. Po odstawieniu alkoholu pojawiają się przykre dolegliwości alkoholowego zespołu abstynencyjnego.  Osoba ta, spożywanie alkoholu zaczyna już od godzin porannych. U jednostki pojawia się obniżona tolerancja na alkohol, już niewielka ilość tej substancji sprawić może, że jednostka jest odurzona alkoholem. Stałe spożywanie alkoholu oraz jego utrzymywanie się w organizmie uniemożliwia jego prawidłowe funkcjonowanie. Sprawia to, że organizm jest bardzo wyniszczony. To etap, w którym osoba uzależniona może zacząć sięgać po alkohol z niewiadomego źródła. Może to bardzo negatywnie wpłynąć na i tak już bardzo wyniszczony organizm. Choroba alkoholowa odciska swoje piętno również na psychice osoby pijącej alkohol problemowo. Jednostka ta ma zaburzony proces logicznego myślenia, nie potrafi odczuwać również uczuć wyższych. 

Aby poradzić sobie z chorobą alkoholową należy udać się na leczenie. Warto jest podjąć terapię leczenia uzależnień. Terapia dla osób uzależnionych od alkoholu dostępna jest bezpłatnie oraz prywatnie. Każdy obywatel Polski może skorzystać z bezpłatnego leczenia choroby alkoholowej. Należy zgłosić się do poradni leczenia choroby alkoholowej lub ośrodka leczenia uzależnień wraz ze skierowaniem. Skierowanie wystawić może lekarz psychiatra oraz lekarz rodzinny. W odstawieniu alkoholu pomóc może również terapia Esperalem. Jest to lek, który odstrasza osoby uzależnione od alkoholu. Jego działanie wywołuje silne dolegliwości zatrucia alkoholowego po spożyciu alkoholu. Sprawia to, że osoby te nie sięgają po alkohol. Należy jednak pamiętać, iż nie jest to samodzielna metoda leczenia choroby alkoholowej, gdyż nie wpływa ona na zmianę myślenia i postrzegania jednostki.