Skutki choroby alkoholowej jednego z członków rodziny dotyczą wszystkich najbliższych członków tej najmniejszej grupy społecznej. Osoba pijąca alkohol problemowo jest skupiona na alkoholu, konieczności spożywania i zdobywania tej substancji. Zaniedbuje przy tym swoje obowiązki, relacje, rodzinę, kontakty z dziećmi. Dziecko rozwijające się w domu, w którym występuje uzależnienie od alkoholu jest obarczone wieloma trudnościami.
DDA czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Termin ten stosowany jest do dorosłych już dzieci, w których domach występował problem nadmiernego spożywania alkoholu. W konsekwencji uzależnienia rodziców lub jednego z rodziców, na dziecko spadały dodatkowe obowiązki osób dorosłych. Choroba alkoholowa bliskiego dorosłego bardzo często pozbawia dziecko dzieciństwa, beztroski i radości życia co przekłada się na jego dorosłe życie. Dorastanie w tak dysfunkcyjnym środowisku prowadzi do powstania syndromu Dorosłych Dzieci Alkoholików. Dzieci rozwijające się w środowisku nacechowanym alkoholem mają zaburzony obraz postrzegania rzeczywistości. Nie były w stanie rozwinąć swojej tożsamości, pewności siebie, swoich zainteresowań. Po latach pozwalania na przekraczanie własnych granic i złego traktowania, jako osoby dorosłe nadal pozwalają by były krzywdzone, posiadały niezależność i mogły w pełni korzystać z życia.
Dzieci wychowujące się w rodzinie z problemem alkoholowym już od najmłodszych lat zostają pozbawione radosnego i beztroskiego dzieciństwa. Uzależnieni rodzice nie wypełniają swoich obowiązków jednocześnie obarczając nimi własne dzieci. Dziecko rozwija się bez zapewnionego poczucia bezpieczeństwa oraz miłości. Bardzo często żyje w ciągłym strachu i lęku. Rozwój w tak dysfunkcyjnej rodzinie kreuje zachwiny obraz postrzegania rzeczywistości. Dziecko nie jest w stanie w prawidłowy sposób się rozwijać, mocno zachwiane jest również jego poczucie własnej wartości, obraz samego siebie.
Choroba alkoholowa jednego z rodziców bardzo często wywołuje poczucie winy i odpowiedzialności u dzieci. Wymieniają się niejako z rodzicem na rolę. Problemowo pijący alkohol rodzic staje się osobą wymagającą opieki, a jednocześnie często wyrządzają krzywdę, zaś dziecko przejmuje role opiekuńcze. Na barkach dziecka w ekstremalnych przypadkach spoczywa również utrzymanie domu, zorganizowanie jedzenia oraz utrzymanie czystości. Takie zachowanie najbliższych dorosłych pozbawia dziecko wiary w siebie, co w dorosłym życiu powoduje wchodzenie w niezdrowe relacje. Dzieje się tak ponieważ tylko takie relacje są dla DDA “normalne”.
Charakterystyczne cechy Dorosłych Dzieci Alkoholików:
Należy pamiętać, że syndrom DDA nie musi dotyczyć każdego dziecka wychowującego się w rodzinie z problemem alkoholowym. Przyczyną trudności z jakimi musi zmagać się jednostka, są przeżywane emocje takie jak lęk, wstyd, strach, gniew, czy poczucie winy.
Przez lata wychowując się w rodzinie z problemem alkoholowym, dziecko wykształca w sobie mechanizmy obronne, które pomagają mu przetrwać przykre i trudne chwile. Bardzo często wiąże się to z zamykaniem siebie, chowaniem swoich uczuć bardzo głęboko, by po czasie nie odczuwać już nic.
Dziecko w rodzinie zmagającej się z problemem alkoholowym jednego lub obojga rodziców przyjmuje określone role.
DDA to nie choroba, jest to syndrom wynikający z doświadczeń przeżywanych w dzieciństwie oraz zaniedbań tam powstałych. Terapia u Dorosłych Dzieci Alkoholików opiera się głównie na rozpoznaniu mechanizmów powstałych w rodzinie dysfunkcyjnej oraz naukę nowych, niedestrukcyjnych modeli zachowań. Osoba uczy się żyć na nowo. Poznaje i uczy się nowych wzorców zachowań, własnych odczuć i emocji, czy pracuje nad własną tożsamością. Dla wielu DDA terapia jest nowym początkiem. To moment, w którym dorosłe już dzieci przestają być dziećmi, a zaczynają zupełnie nowe, własne, prywatne, skupione na sobie życie.
Gdzie zwrócić się po pomoc? DDA mogą uzyskać pomoc psychologiczną, terapeutyczną i medyczną prywatnie lub w miejscach, w których leczone jest uzależnienie od alkoholu.
Podczas terapii DDA uczy się budować zdrowe relacje, uświadamiają sobie, że choroba alkoholowa bliskiej osoby to nie ich wina, zrzucają balast odpowiedzialności, przepracowują traumy z dzieciństwa, budują poczucie własnej wartości.
Choroba alkoholowa dotyka wszystkich członków rodziny. W momencie, w którym osoba pijąca alkohol problemowo zgłasza się na terapię, ważnym jest by opieką została otoczona również rodzina tej osoby. W celu utrzymania stanu trzeźwości osobie z problemem uzależnienia może zostać podana podskórna wszywka alkoholowa. Uwalniana z niej substancja czynna wpływa do krwioobiegu. W połączeniu z alkoholem wywołuje objawy zatrucia alkoholowego, które charakteryzuje się nudnościami, zawrotami głowy, czy dusznościami. Ma to trwale zniechęcić osobę uzależnioną do zażywania alkoholu.