• Żytnia 1A, 40-544 Katowice
 • +48 732 082 870
konsekwencje-psychiczne-nadmiernego-spozywania-alkoholu

Psychika ludzka jest bardzo krucha i delikatna. Alkohol, który spożywamy, oddziałuje bezpośrednio na nasz mózg i zmienia funkcjonowanie psychofizyczne. Należy do substancji psychoaktywnych, dlatego każde jego użycie wpływa na naszą psychikę. Choroba alkoholowa wywołuje wiele chorób somatycznych, których przebieg potrafi być bardzo ciężki. Niektóre choroby są trwałe i nie da się ich w żaden sposób wyleczyć. Pozostaje nam działać, aby wstrzymać objawy i przytrzymać pacjenta przy życiu. Nie zapominajmy, że alkoholizm oddziałuje również na naszą sferę psychiczną. O tym kontekście mówi się znacznie mniej, chociaż zaburzenia są równie niebezpieczne. 

Jedną z najczęstszych chorób psychicznych, która powstaje w wyniku długotrwałego spożywania napojów alkoholowych, jest psychoza alkoholowa. 

Z czym wiąże się występowanie psychozy alkoholowej?

Kiedy nasz mózg przestaje działać prawidłowo, w wyniku nadmiernej ilości alkoholu, może dojść do różnych niekorzystnych zmian. Każda choroba psychiczna wymaga interwencji lekarskiej, ponieważ nie jest tak prosta w wyleczeniu, jak problem natury somatycznej. Kiedy nas coś boli, możemy wziąć leki przeciwbólowe i odczuwamy jakiegoś rodzaju ulgę. W zaburzeniach psychicznych niewiele możemy zrobić, jeżeli chodzi o farmakoterapię. Główny sposób leczenia to psychoterapia, na której każdy pacjent musi pracować indywidualnie nad swoimi problemami. 

Psychoza alkoholowa jest stanem, w którym dochodzi do pojawienia się pewnych zaburzeń psychotycznych. Osoba cierpiąca na to zaburzenie odbiera rzeczywistość w sposób zniekształcony. Ciągłe spożywanie toksycznej substancji, jaką jest alkohol sprawia, że tracimy ważne składniki odżywcze, dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej oraz zostajemy pozbawieni witamin, które chronią nasz mózg. Każdy niedobór w organizmie będzie dawał o sobie znać w postaci jakiejś choroby. 

Po czym rozpoznać psychozę alkoholową?

Psychoza alkoholowa wyróżnia się swoimi specyficznymi objawami:

 • Omamy słuchowe,
 • Omamy wzrokowe,
 • Znaczne obniżenie nastroju, w tym stany depresyjne,
 • Urojenia, np. urojenia o charakterze prześladowczym,
 • Niepokój psychoruchowy,
 • Problemy z realnym ocenieniem przestrzeni i czasu – zaburzenia orientacji,
 • Zaburzenia pamięci,
 • Majaczenie alkoholowe,
 • Problemy ze snem,
 • Przejawianie zachowań agresywnych i autoagresywnych,
 • Problemy z określeniem własnej tożsamości,
 • Wahania nastroju,
 • Lęk i niepokój,
 • Napady padaczkowe.

Niektóre objawy są bardzo poważne, a ich przeżywanie może generować dużo stresu. Pacjenci, którzy nie wiedzą, co się z nimi dzieje mogą działać impulsywnie, poprzez narastający strach. Osoba cierpiąca na psychozę alkoholową jest nieobliczalna i powinna być pod stałą kontrolą. Nigdy nie wiadomo, czy głosy, które słyszy dana osoba, nie zaczną jej podpowiadać niebezpiecznych działań, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu – jej bądź jej bliskich. Z osobą chorą trzeba postępować delikatnie. 

Skąd się bierze psychoza alkoholowa?

Psychoza alkoholowa jest złożonym stanem. Sprawcą jest alkohol, spożywany w nadmiernych ilościach. Objawy mogą się pojawić w przypadku upojenia alkoholowego lub jako wynik jego nagłego odstawienia lub redukcji wypijanej ilości. 

Alkohol jest niebezpieczny oraz toksyczny. Pozostawia w naszym organizmie wiele toksycznych związków, które uszkadzają narządy wewnętrzne oraz zaburzają normalne funkcjonowanie. Zaleganie jego dużych dawek w układzie nerwowym może doprowadzić do zaburzeń w dostarczaniu neuroprzekaźników. Choroba utrzymuje się zwykle przez kilka dni, jednak może towarzyszyć nam nawet do pół roku. W tym czasie osoba chora powinna znajdować się pod okiem specjalistów, ponieważ dane zaburzenie jest niebezpieczne. 

Rodzaje psychoz alkoholowych

 • Ostra psychoza alkoholowa – najpopularniejsza postać choroby. Wynika z nagłego odstawienia używki, do której organizm zdążył się już przyzwyczaić. Zwykle utrzymuje się kilka dni i stanowi zagrożenie dla życia pacjenta,
 • Przewlekła psychoza alkoholowa – inaczej zwana halucynozą. Dominującymi objawami są halucynacje i omamy oraz urojenia o charakterze prześladowczym. Swoim przebiegiem może przypominać schizofrenię. Kluczowe jest zatem prawidłowe zdiagnozowanie zaburzenia,
 • Zespół Otella – zwany paranoją alkoholową. Jest to charakterystyczne zaburzenie dotykające mężczyzn. Objawia się patologiczną zazdrością o partnerkę. Działania chorego bazują na urojeniach, dlatego przebieg choroby może się okazać bardzo niebezpieczny dla żony lub jej potencjalnych kochanków,
 • Psychoza Korsakowa – zaburzenie silnie oddziałuje na pamięć. W wyniku choroby mogą się pojawić zaburzenia pamięci – utrata zdolności do zapamiętywania lub w postaci urwanych wspomnień. Choroba może się przerodzić w poważne otępienie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pacjent zaczyna żyć omamami i nie ma szansy na normalny kontakt z nim. Alkohol wypłukuje z organizmu ważne witaminy. W wyniku utraty witamin z grupy B, może dojść do rozwinięcia się psychozy Korsakowa. 

Każdy rodzaj wymaga pomocy lekarza. Nie powinno się bagatelizować objawów natury psychicznej, ponieważ mogą się one utrzymywać do końca życia. Uzależnienia od alkoholu bardzo często przyczyniają się do rozwojów innych zaburzeń psychicznych. To prowadzi jedynie do pogłębienia się wszystkich problemów chorej osoby, która ma do zwalczenia nie jedno, a kilka chorób. Pamiętajmy, że w każdym przypadku możliwy jest nawrót choroby, na co trzeba się odpowiednio przygotować. Leczenie terapeutyczne powinno skierować myślenie na odpowiedni tor, dzięki czemu pacjent będzie potrafił walczyć z zaburzeniem psychicznym na wiele sposobów. Choroby, które przebiegają z omamami słuchowymi lub wzrokowymi są wyjątkowo niebezpieczne. Pamiętajmy o tym, ponieważ zdrowie mamy tylko jedno. Jeżeli ktoś z naszych bliskich zaczyna przejawiać objawy psychozy alkoholowej jest tylko jedno słuszne rozwiązanie. 

Leczenie psychoz alkoholowych

Każde zbagatelizowanie choroby może wykształcić depresję alkoholową, zaawansowane otępienie lub demencję. Nie ma czasu do stracenia. Niezależnie od rodzaju, fazy czy stopnia rozwinięcia choroby, wymagane jest leczenie. Kluczowe jest także całkowite odstawienie alkoholu. Abstynencja powinna być zawsze pierwszym krokiem w takiej sytuacji, ponieważ to alkohol jest właśnie czynnikiem wyzwalającym psychozę alkoholową. Powrót do abstynencji jest trudny i najlepiej, abyśmy przeprowadzili ten proces na odtruwaniu alkoholowym w towarzystwie lekarza. Podczas zabiegu możliwe jest odzyskanie sił, zregenerowanie zdrowia fizycznego oraz odzyskanie równowagi psychicznej. Ponadto, wyrównują się niedobory i braki, które spowodował alkohol. 

Leczenie psychozy alkoholowej przebiega przy użyciu odpowiedniej farmakoterapii. Najczęściej korzysta się z: benzodiazepinów – leków, które redukują stany lękowe, uspokajają pacjenta i dodatkowo ułatwiają zasypianie oraz neuroleptyków – środków przeciwpsychotycznych, które działają w sposób sedatywny na układ nerwowy.